Årets Sommelier

30. december 2004 kl. 18:30
Sted: Hos Bjarne på Hedegården

Smagninger og test af viden.
Inkl. gårdmiddag og spændende vine fra klubbens kælder.

Vi er så nået til årets sidste event, og som altid holdes det hos Bjarne på hans gård. Vi starter som vi plejer med en rundvisning i hestestaldene og der er selvfølgelig mulighed for at se og røre specielt ved året føl ROMANTA.. Herefter følger en anretning bestående af grillbøffer mv. Der serveres under hele arrangementet gudevine fra klubbens kælder.

Selve konkurrencen blev sidste år igen vundet af Poul men denne gang i tæt opgør med Bjarne. Kun blindsmagningen afgjorde det tætte opløb, hvor Poul brugte hele sin viden og vandt. I år skal alle igen testes i deres viden om vin og deltage i en blindsmagning. Der er spændende præmier til de bedst placerede. Husk – kør sammen. Mere om arrangementet senere”